Foto di Pixabay: https://www.pexels.com/it-it/foto/ciotola-che-viene-versata-con-liquido-giallo-33783/
Като цяло, е хубаво да се избягват растителните масла, които обикновено са хидрогенирани и повишават стойностите на „лошия“ холестерол.
Олиото от различните видове ядки и семена е отлично в гурме кухнята: използвайте го в салатените дресинги или поръсено върху пресните зеленчуци.
В случаите, при които мазнините улесняват готвенето или печенето е препоръчително да се използват такива с по-деликатен вкус, като слънчогледовото или шафрановото олио.
Зехтинът екстра верджин е един отличен избор. Неговия великолепен аромат подхожда идеално на салати и сотирани ястия.
Фъстъченото олио е много добре познато и е идеално за сотираните ястия, защото издържа на по-високи температури.
Сусамовото олио придава отлично добър вкус, особено на ориенталските ястия.
Лененото олио не е подходящо за готвене поради състава си, но съдържа омега-3 мастни киселини и може да се използва като заместител на рибеното масло. Използвайте го вместо масло върху царевицата или върху зеленчуците приготвени на пара.
Един от най-добрите заместители на мазнините за приготвянето на сладки, бисквити и сладък хляб е пюрето от сушени сини сливи: не променя вкуса на крайния продукт, какъвто е случаят с другите заместители:
Пасирайте 100 гр. сушени сини сливи (без костилката) и ги разредете с 125 мл вода. Заместете количеството олио в рецептата с една доза от получената смес равна на 3/1 (например, 3 супени лъжици зехтин се заместват с една супена лъжица от получената сливова смес). В някои рецепти може да се използва смачкан банан, но той не задържа влагата както сместа от сушените сини сливи, освен това променя вкуса.
Вашият коментар